Gyermek-Baba masszázs

Ezen az oldalon mindent megtudhatsz a gyerekek és a Babák mazzsírozásáról és még ilyesmi gyógy dogokról!

Laikusoknak, orvosnak egyaránt ijesztő, ha a gyermek fájdalmakról panaszkodik. A hasi fájdalom jelzésére minden laikus önkéntelenül már a műtőasztalon véli látni gyermekét, ezért az orvosnak sokszor nagyon nehéz meggyőzni a szülőket arról, hogy a betegség egyáltalán nem sebészi eredetű. Máskor éppen fordítva, banálisnak tűnő hasi fájdalom mögött veszélyes, csak operációval gyógyítható betegség rejlik, s azonnal cselekedni kell. Az alábbiakban, a különböző korcsoportokban jellemző, hasi fájdalommal járó kórképeket elkülönítve tárgyaljuk.

A diagnózisig eljutni, s a kezelést végrehajtani ma már, a fejlett diagnosztikus módszerek birtokában sokkal könnyebb, de nem nélkülözhetjük a gondos anamnézis felvételt és a nagyon alapos fizikális vizsgálatot. A család orvosi szolgálat hatalmas előnye, hogy a beteget először az őt már régóta, esetleg születésétől kezdve ismerő orvos látja, akitől nem fél, aki ismeri korábbi betegségeit, a fájdalomtűrését, s akiben a szülők is megbíznak. Így az először észlelő orvos akár pontos diagnózisig is eljuthat, de a gyanú és az első észleléskor talált tünetek közlése is sokat segít a tovább vizsgáló orvosnak.

CSECSEMŐ- ÉS KISDEDKOR

A fiatal csecsemőnek a magzati élettől eltérő, szakaszos táplálkozást, valamint az ezzel járó éhség- és teltségérzetet meg kell szoknia- Mivel a kisbaba igényeit, panaszait egyaránt sírással jelzi, a kezdő édesanyának nehézséget jelent eldönteni, miért is sír a gyermeke. El kell tehát magyarázni, hogy mikor hagyhatja nyugodtan abba a szoptatást, mesterséges táplálás esetén mennyi az a tápszer, amely biztosan elegendő a gyermek éhsége csillapítására, fejlődése biztosítására.

Banális hasi fájdalmat okoz a székrekedés (obstipatio), akár visszatérő jelleggel. Anyatejes csecsemőnél 2-3 naponta ürített széklet sem jelent betegséget, ha egyéb tünet nem kíséri, s a fejlődése zavartalan. Ha a baba nyűgös, türelmetlen, a has simogatásával, a lábak felhúzásával, esetleg egy glycerines kúppal, vagy a lázmérő popsiba dugásával megoldhatjuk a "problémát". Mesterséges táplálás esetén jelentkező, hasi fájdalommal is járó székrekedés esetén az étrend, a táplálék minőségének, mennyiségének változtatásával lehet orvosolni a bajt. Tartós székrekedés esetén -különösen, ha a gyermek súlygyarapodása is elmarad, hasa megnő időnként fájdalmas görcsökkel járó eredménytelen székürítési kísérleteket észlelünk, a hasban nagy tömegű bélsárrögök tapinthatók - gondolni kell a fejlődési rendellenességekre (pl.: megacolon congenitumra) is. Ilyenkor a gyermeket kórházba kell utalni, mert csak a kivizsgálás utáni műtét oldhatja meg az elváltozást. Krónikus obstipatio esetén javasolt a kisded táplálékába kevés, 1-2 kávéskanálnyi olaj keverése, valamint az édességek, kakaó, csokoládé kiiktatása. Nagyobb gyermekeknél gondolni kell a pszichés eredetű obstipatiora is. (Traumatizáló családi környezet, a szobatisztaságra erőszakosan nevelés stb.) Ilyenkor a gyermek visszatartja a széklet ürítését, s csak a hasi fájdalomra panaszkodik. (Ha le akarjuk vetkőztetni, tiltakozik a bugyi lehúzásakor, popsiján esetleg a verés nyomait viseli!)

Banális gyomorrontás, ételmérgezés esetén is igen heves hasi fájdalom léphet fel, különösen a hányást, hasmenést megelőzően. Csecsemő kisded korban az akut sebészi betegségek közül a leggyakoribb a vékonybélkacsok egymásba csúszása, azaz az invaginatio, melynek jellegzetes tünete a periodikusan jelentkező heves hasi görcsös fájdalom, amely miatt a csecsemő hangosan, élesen felsikít, majd kezdetben ezt követően még megnyugszik.
Ha megvizsgáljuk, még csak a görcs esetén tapintunk kóros rezisztenciát, hamarosan jelentkezik a jellegzetes véres széklet is.

Fájdalmas hasi panaszokat okoznak a sérvek is, amelyek kizáródása esetén a panaszok fokozódnak (a sérv kizáródásának nevezzük, amikor a sérvkapun kicsúszott szerv nem képes visszahúzódni a helyére a sérvkapu záródása miatt). A kizárt sérvek megoldása csak sebészi lehet, legyen az hasi, köldök- , vagy ágyéki (inguinalis), ugyancsak sebészi megoldás jön szóba az egyéb ritkább elváltozások (herék, ovarium torquatioja, hasi ciszták perforációjának gyanúja) esetén is.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 1
Heti: 7
Havi: 6
Össz.: 20 566

Látogatottság növelés
Oldal: Gyermekkori hasfájás
Gyermek-Baba masszázs - © 2008 - 2024 - gyerekmasszazs.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »